Kącik górski

Wpisy z tego cyklu tworzone są przy współudziale Urszuli Staszel, pasjonatki wędrówek górskich. Bardzo dziękuję za pomoc.


Kącik górski ma na celu przybliżyć piękno Gór nie tylko Polski, ale również świata.

Będziemy chcieli przekazać zalety wędrówek po nich oraz najpiękniejsze krajobrazy jakie będziemy widzieli. 



TARNICA



Tarnica to najwyższy punkt w polskich Bieszczadach, liczy 1346 m i jest jednym ze szczytów w Koronie Gór Polskich. W opinii wielu osób nie wejść na Tarnicę to tak jakby nie być w Bieszczadach.  Turyści wybierają się na jej szczyt nie z powodu wysokości, a urzekających widoków. I My mieliśmy okazję dwa tygodnie temu stanąć na jej szczycie. 

Tras jest wiele, ale naszą rozpoczęliśmy w Ustrzykach Górnych gdzie do pokonania było lekko ponad 8 km, a przewyższenia 740 m.
Szlak wiódł od Ustrzyk Górnych - przez Szeroki Wierch - Przełęcz pod Tarnicą - Tarnica. Czas wejścia tym szlakiem wynosi ok 3.15 h.
Początkowa część trasy wiedzie przez las i dość stromo należy się wspiąć. Oczywiście po drodze spotkamy ławeczki i wiatę by móc odpocząć i nabrać oddechu. Około 40 min przed szczytem opuścimy las i ujrzymy piękne widoki na Szeroki Wierch, a w oddali już samą Tarnicę. Na samym szczycie ujrzymy duży ponad 8 m metalowy krzyż ( ten obecny został postawiony w 2000 r).

Innym sposobem dojścia jest wejście z Wołosatego jest to najkrótszy i najszybszy szlak, dla tych którzy później wybierają się dalej ( na Przełęcz Bukowską, Rozsypaniec, Halicz)
Czas wejścia to tylko 2.05 h,a dystans 4.3 k, przewyższenia 610 m. Zaczynamy w Wołosate - Przełęcz pod Tarnicą - Tarnica

Ula

Po dłuższej przerwie reaktywujemy nasz kącik górski i od razu z Tatr przeniesiemy się w Pieniny na jeden z bardziej widokowych szczytów.

TRZY KORONY


Trzy Korony bo o nim mowa to obok Sokolicy, najbardziej spektakularny szczyt w Pieninach. Składa się z pięciu wapiennych turni. Na samym jego wierzchołku znajduje się zwana Okrąglicą 982 m.n.p.m platforma widokowa, z której rozciąga się wspaniały widok na Tatry, Beskid Żywiecki czy Gorce.
Jest to szlak łatwy na pierwsze piesze wycieczki w góry bądź spacer z całą rodziną. Suma wzniesień wynosi ok 530 m, a długość trasy to 7,3 km. Czas jaki należy poświęcić na wędrówkę to ok 4 godzin.
Najładniejszy szlak na Trzy Korony wiedzie ze Sromowców Niżnych chociaż możliwości wyboru jest wiele. Każdy, który wybierzemy w ciągu dwóch godzin doprowadzi nas na sam szczyt.

Szlak ze Sromowców warto wybrać ze względu na Wąwóz Szopczański, jego nazwa wywodzi się od przełęczy Szopka, którą mijamy idąc na szczyt Trzech Koron. Jest on uważany za najładniejszą dolinę Pienin.

Warto pamiętać, że w sezonie wejście na szczyt jest płatne do ( 31.10) 8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy.

--
Ula




WIELKI KOPIENIEC



Dziś wspólnie wybierzemy się na Wielki Kopieniec przez Dolinę Olczyską z Jaszczurówki. Jest to łatwy i piękny szlak dostępny dla każdego o każdej porze roku.

Wielki Kopieniec (1328 m.n.p.m) to niewielki szczyt w Tatrach, który ukazuje piękną panoramę Tatr Wysokich, a w słoneczne dni doskonale ujrzymy Czerwone Wierchy czy Giewont. Po drodze na szczyt mijamy Polanę Kopieniec i Wywierzysko Olczyskie.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Jaszczurówce ( 909m) gdzie dostaniemy się busem,a następnie udajemy się na Polanę Olczyską ( 1037m) na którą wiedzie szlak kamienną ścieżką przez las. 

Po chwili odpoczynku przejdziemy przez drewniany mostek i krótkim podejściem dojdziemy do Polany Kopieniec (1230m). Na polanie możemy sfotografować kilka stojących tu szałasów, które latem ozdobione są licznymi kwiatami. 

Stąd już bezpośrednio możemy udać się na Wielki Kopieniec (1328m). Z początku ścieżka prowadzi nas wygodną drogą, następnie musimy pokonać schody by zameldować się na szczycie i oglądać zapierające dech w piersiach widoki.

Trasa na pewno jest dobra dla początkujących w Tatrach czy też rodzin z dziećmi, które chcą wspólnie spędzić czas na łonie natury.

Polecam :)

Punkt wyjścia : Cyrhla ( dojazd komunikacją)

Trudności : brak

Suma wzniesień : ok. 350 m

Długość trasy : ok 7 km

Czas przejścia : 2.30 h ( w zimie może być dłuższy)

--

Ula


ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej



Zaczniemy od Tatr : Rusinowa Polana i Gęsia Szyja 

Rusinowa Polana i Gęsia Szyja to idealne miejsce na rozpoczęcie górskich wędrówek. Wycieczka zajmie niewiele czasu i przygotuje nas do większego wysiłku w górach. 

Rusinowa Polana ( 1210 m n.p.m) znajduje się między Gęsią Szyją a Gołym Wierchem , na grzbiecie łączącym Tatry z Podgórzem Bukowiańskim. Widać z niej całą panoramę Tatr : Gerlach, Rysy czy Wysoką. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska Rusin, pasterzy którzy emigrowali na te tereny. 
Od dawnych czasów polana wykorzystywana była do wypasu owiec. Znajdowała się tutaj nawet całoroczna osada pasterska. Niektóre źródła podają, że wypasano tam nawet 400 sztuk owiec. W lecie można kupić oscypki oraz inne wyroby z owczego mleka.
Będąc tutaj warto odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej, gdzie wiele par ślubuje sobie miłość , a woda  ze znajdującego się obok jeziorka uważana jest za uzdrawiającą. Z polany wiedzie nas szlak zielony wprost na Gesią Szyje (1490 m n.p.m) - czas przejścia ok 50 min, łączna suma podwyższenia 255 m. 
Gęsia szyja jest szczytem reglowym, zbudowanym z wapiennych skałek, które powoli odkrywają przed nami widoki na  Tatry Wysokie i Bielskie. 
Z Polany Rusinowej na Gęsią Szyję prowadzą dość niewygodne schody, które czasem dają popalić i potrafią solidnie zmęczyć. 

Trasy prowadzące na Rusinową Polanę oraz Gesią Szyje.

TRASA 1: ZAZADNIA – WIKTORÓWKI – RUSINOWA POLANA – GĘSIA SZYJA – RUSINOWA POLANA – WIKTORÓWKI – ZAZADNIA (3 h 30 min)

TRASA 2: WIERCH PORONIEC – RUSINOWA POLANA – GĘSIA SZYJA – RUSINOWA POLANA – WIERCH PORONIEC (3 h)

TRASA 3: ZAZADNIA – WIKTORÓWKI– RUSINOWA POLANA – GĘSIA SZYJA – RUSINOWA POLANA – WIERCH PORONIEC (3 h)

TRASA 4: WIERCH PORONIEC – RUSINOWA POLANA – GĘSIA SZYJA – HALA GĄSIENICOWA – KUŹNICE (6 h 30 min)

TRASA 5: PALENICA BIAŁCZAŃSKA – RUSINOWA POLANA – GĘSIA SZYJA – RÓWIEŃ WAKSMUNDZKA – WODOGRZMOTY MICKIEWICZA – SCHRONISKO ROZTOKA – PALENICA BIAŁCZAŃSKA (5 h)



ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

3 komentarze:

  1. Będzie coś może o wyższych szczytach?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Będzie też i o wyższych i nie tylko w Tatrach

      Usuń
    2. Będzie też i o wyższych i nie tylko w Tatrach

      Usuń