wtorek, 2 listopada 2021

W JAKI SPOSÓB POGODA WPŁYWA NA NASZE ZDROWIE I SAMOPOCZUCIE?

 


Biometeorologia jest nauką zajmującą się wpływem warunków pogodowych na organizmy żywe. Naukowcy zajmujący się tą dziedziną stwierdzili, że pogoda jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Według szacunków na całym świecie aż 80% społeczeństwa jest meteopatami, czyli osobami bardzo podatnymi na zmiany warunków pogodowych. Wynika z tego, że zdecydowana większość z nas w większym, lub mniejszym stopniu odczuwa różne dolegliwości podczas określonych warunków pogodowych. Jak wynika z badań, więcej meteopatów jest wśród kobiet niż mężczyzn, a zmiany pogody najmocniej odczuwają osoby po 40-tym roku życia. 

Najważniejszym elementem decydującym o naszym samopoczuciu jest ilość promieni słonecznych docierających do powierzchni Ziemi. Zarówno rośliny, zwierzęta jak też i ludzie do prawidłowego funkcjonowania potrzebują jak największej ilości naturalnego światła, czyli tego, pochodzącego ze słońca. Teraz, kiedy mamy jesień i dni stały się bardzo krótkie nasze samopoczucie i chęć do wszelkiej aktywności jest dużo niższa, niż podczas najdłuższych dni w roku, kiedy tego słońca jest najwięcej. Ten gwałtowny spadek energii, który większości z Nas towarzyszy w okresie jesienno-zimowym, może doprowadzić do tzw.depresji sezonowej, która ustępuje na wiosnę, w momencie, kiedy dni stają się cieplejsze i dłuższe. 

Kolejnym, bardzo ważnym elementem pogodowym decydującym o naszym samopoczuciu jest ciśnienie atmosferyczne. W tym przypadku  ważną rolę odgrywa nie tylko wartość ciśnienia, ale też i jego zmiany. Według badań, zmiana ciśnienia atmosferycznego o ponad 6 hPa w ciągu doby, może wywrzeć już na Nas negatywny wpływ. Tego typu sytuacje również najczęściej pojawiają się u nas w okresie jesienno-zimowym, kiedy nieraz dostajemy się pod wpływ głębokich układów niżowych, które powodują najpierw gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego, a następnie równie szybki jego wzrost. Większość z Nas przy takich sytuacjach czuje się nie najlepiej, jednak wśród meteopatów objawy się nasilają, a są nimi m.in: bóle głowy, senność, kłopoty z koncentracją, a także rozdrażnienie a nawet problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu krwionośnego. Warto przy tej okazji podkreślić, że najbardziej optymalna wartość ciśnienia atmosferycznego to 1013 hPa ( wartość zredukowana do poziomu morza).

Również temperatura ma duże znaczenie w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Gdy jest za gorąco ( powyżej 28ºC), nasz układ krążenia staje się obciążony, przez co dochodzi np. do obniżenia ciśnienia krwi i m.in. wydzielania potu. Stąd bardzo ważne jest, aby w upalne dni pić bardzo dużo wody, w przeciwnym razie grozi nam odwodnienie. Negatywne skutki dla organizmu niesie również zbyt niska temperatura. Według obliczeń, kiedy spada ona poniżej -10ºC,  w naszym organizmie dochodzi do odwrotnego efektu, niż podczas dni upalnych. W czasie mrozów następuje wzrost ciśnienia krwi, dochodzi do skurczenia naczyń krwionośnych. Czasami zdarza się, że to co pokazują termometry za naszymi oknami, w żaden sposób nie odzwierciedla tego, co tak naprawdę odczuwamy. Innymi słowy, na termometrze widzimy np. 0ºC a czujemy się jakby było z -20ºC. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in wiatr. Potrafi on znacznie obniżyć temperaturę odczuwalną.

Następnym elementem jest wilgotność. Gdy jest wysoka, to znacznie gorzej znosimy upały, czy mrozy, podczas niskiej, nasz organizm reaguje lepiej. Latem, podczas upałów, kiedy napłynie powietrze nasycone wilgocią, czujemy się jak w saunie, nawet jeśli termometr nie pokazuje jakiejś bardzo wysokiej temperatury. Jest nam parno i duszno. Zupełnie inaczej jest, kiedy napłynie powietrze gorące i suche. Wtedy nawet wyższa temperatura, niż podczas napływu powietrza gorącego, ale wilgotnego, jest przez nas odbierana dużo bardziej pozytywnie. 

Wróćmy jeszcze do wiatru, który poza wpływem na temperaturę odczuwalną, odgrywa jeszcze jedną, dosyć istotną rolę w kształtowaniu naszego zdrowia i samopoczucia. Mowa tutaj o fenie, lub inaczej mówiąc wietrze halnym. Zjawisko fenowe, które pojawia się w górach, powoduje spore wahania ciśnienia, co u osób z nadciśnieniem lub chorobami serca skutkuje pogorszeniem się ich stanu zdrowia. Jednak halny bardzo negatywny wpływ wywiera na osoby cierpiące na depresję, oraz inne zaburzenia psychiczne. Podczas panowania halnego niektórzy zachowują się nerwowo, są rozdrażnieni, przez co nieraz dochodzi do częstych kłótni a nawet bójek. W skrajnych przypadkach może nawet dochodzić do zabójstw i samobójstw. Dziwne zachowania obserwuje się nawet u zwierząt. 

Czasem, może nawet sobie z tego nie zdajemy sprawy, ale na nasze zachowania, czy chęć do wykonywania określonych zadań, czy czynności wpływają w dużej mierze warunki pogodowe. Weszliśmy w taki okres roku, kiedy bardzo często, będą one miały duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Musimy jednak  też pamiętać, że nie zawsze nasze dolegliwości muszą być spowodowane warunkami atmosferycznymi, dlatego nigdy nie możemy lekceważyć żadnych niepokojących objawów, jakie przekazuje nam nasz organizm. 

                                                ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY.

 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualne



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz