Obszarem na kuli ziemskiej, gdzie występuje najwięcej trąb powietrznych są niewątpliwie Stany Zjednoczone. Jednak zjawiska te pojawiają się na każdym kontynencie poza Antarktydą, gdzie do tej pory nigdy ich nie zaobserwowano. Tornada są dość częstym gościem również i w Europie, zdarzają się nawet w Polsce. Dobitnym tego przykładem może być mapka powyżej, która pokazuje miejsca, gdzie w 2020 roku pojawiły się trąby powietrzne lub wodne na obszarze naszego kontynentu. Z raportu opublikowanego przez Europejską Bazę Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych (ESWD) wynika, że w roku ubiegłym na obszarze Starego Kontynentu powstało ponad 800 potwierdzonych trąb powietrznych lub wodnych. Najwięcej pojawiło się ich w rejonie Morza Śródziemnego, gdzie w większości przypadków były to trąby wodne. Szczególnie dużo raportów o tych zjawiskach spłynęło z wybrzeży Włoch, Grecji, Turcji czy Chorwacji. Zjawiska nawiedzały nie tylko akweny na południu kontynentu, ale też i te w północnej części. Można je było spotkać nad Morzem Północnym czy Bałtyckim. Trąby wodne stanowią jedynie zagrożenie dla statków przepływających tuż obok nich, dużo groźniejsze są te wiry, które powstają na lądzie, a tych w ubiegłym roku również nie brakowało. Najwięcej tornad powstało na terenie Rosji, ale przytrafiały się też w krajach Europy Zachodniej, a także w Polsce. W naszym kraju doliczono się dziewięciu wirów dotykających powierzchni ziemi. Natomiast na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego zaraportowano 7 trąb wodnych.
Ubiegły rok w Europie był pod kątem tych zjawisk dość aktywny, ponieważ często nad kontynentem dochodziło do gwałtownej wymiany mas powietrza, co sprzyja powstawaniu burz, które mogą generować tornada. W tym roku, jak do tej pory nad Europą przeszło ponad 100 trąb powietrznych lub wodnych, ale pamiętajmy, że szczyt sezonu na te zjawiska dopiero przed nami i z pewnością będzie ich dużo więcej.
Źródło mapy: ESWD
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz