wtorek, 26 października 2021

CZYM JEST MGŁA I JAK POWSTAJE?

 


Mgła jest nieodłącznym elementem  pory roku jaką jest jesień, warto zatem bliżej przyjrzeć się temu zjawisku. Mgła jest zjawiskiem, które najczęściej pojawia się w chłodnej porze roku. Jest to nic innego, jak ogromny zbiór zawieszonych w powietrzu mikroskopijnych kropelek wody, które znajdują się przy powierzchni ziemi. Z racji tego, że rozpraszają one światło to powodują spadek widoczności. Kiedy spadnie ona poniżej 1000 m, mówimy o mgle, kiedy jest większa mamy do czynienia z zamgleniem. 

Żeby powstała mgła, potrzebna jest różnica temperatury pomiędzy powierzchnią ziemi a powietrzem. Do tego powietrze musi być odpowiednio nasycone wilgocią. Kiedy masy powietrza zaczynają się ochładzać, a zawarta w nich para wodna ulega skropleniu, dochodzi do powstania mgły. Często taka sytuacja ma miejsce, kiedy powietrze wychładza się po nocy od otaczającego je gruntu. Mamy do czynienia wtedy z tzw. mgłą radiacyjną albo inaczej mówiąc z wypromieniowania. Tego rodzaju mgły z reguły są bardziej lokalne i nie trwają zbyt długo. Inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o mgły adwekcyjne. Powstają one w wyniku napływu wilgotnego powietrza nad chłodne podłoże. Dochodzi wtedy do mieszania powietrza, przez co warstwa mgły jest znacznie grubsza niż ma to miejsce w przypadku mgły radiacyjnej. W wyniku tego, ten rodzaj mgły może obejmować większy obszar i utrzymywać się dłużej, czasami nawet do momentu, aż nie zmieni się cyrkulacja powietrza.

Z opisywanym zjawiskiem wiążą się też spore zagrożenia. Dotyczą one przede wszystkim obszaru komunikacyjnego. W wyniku spadku widoczności mgła jest sporym utrudnieniem dla kierowców. Jednak kiedy pojawia się przy ujemnej temperaturze, to dodatkowo może powodować niebezpieczną gołoledź. Zjawisko to powoduje spore problemy również w transporcie lotniczym. W listopadzie 2006 roku bardzo gęste i długo utrzymujące się mgły pojawiające się w Polsce doprowadziły do paraliżu na wielu lotniskach w naszym kraju. Według prognoz w tym tygodniu mglisto może być w różnych regionach naszego kraju, zatem szczególnie uważać powinni kierowcy.

                                              ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY.

 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz