Zgodnie z prognozami, nad naszą część kontynentu napływa bardzo zimna masa powietrza, czemu sprzyja odpowiednie ulokowanie układów barycznych. Głównym winowajcom wrześniowych chłodów, jest bardzo silny i rozbudowany w naszą stronę wyż, którego centrum znajduje się w rejonie Morza Białego. Ośrodek kręcąc masami powietrza w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara, zaciąga w naszym kierunku lodowate powietrze znad Arktyki, a nawet dalekiej Syberii.
Mamy więc do czynienia z jednymi z najniższych temperatur, jakie możliwe są w Polsce o tej porze roku. Na wschodzie kraju, w najcieplejszej chwili dnia słupki rtęci nie pokazują więcej niż 7/8°C. W naszym regionie notujemy co najwyżej ok. 10/11°C, a najcieplej jest w zachodniej Polsce, gdzie temperatura wynosi za dnia ok. 15°C.
Przy napływie tak zimnego powietrza, powinniśmy mieć nocami ujemne temperatury. Tak się jednak nie dzieje, ze względu na spore zachmurzenie. W powietrzu zalega sporo wilgoci, stąd trudno o rozpogodzenia. W takiej sytuacji, temperatury za dnia i nocami utrzymują się na podobnym poziomie.
Opisywana sytuacja baryczna, sprzyja obecności zimnego powietrza. Gdyby coś podobnego miało miejsce w styczniu, to mielibyśmy niewątpliwie do czynienia z siarczystymi mrozami, podczas których temperatura mogłaby spaść grubo poniżej -30°C. Zimą Syberia jest mocno wychłodzona, obecnie jednak lądy na półkuli północnej zachowują jeszcze ciepło po lecie. Dodatkowo mamy silniejszą operację słoneczną niż w styczniu. W związku z powyższym o tej porze roku nie ma szans, na tak niskie temperatury.
Powyższa mapa obrazuje trajektorię wsteczną mas powietrza, płynących do Polski. Widać wyraźnie, że w dniu dzisiejszym, na wszystkich mierzonych poziomach atmosfery, płynie do nas powietrze z rejonu Oceanu Arktycznego, bądź Syberii.
Źródło mapy: wetter3.de
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz