czwartek, 16 grudnia 2021

ZIMOWY SŁOWNIK: MRÓZ

 


Latem mogliście przeczytać na blogu cykl artykułów, poświęcony zjawiskom występującym podczas burzy. Teraz z kolei zapraszam Was na wyjaśnienie zagadnień związanych z zimą. Dziś pod lupę weźmiemy mróz. W dalszej części wpisu opowiem Wam co nieco o tym zjawisku, które zapewne każdy z nas zna, ale postaram się Wam przedstawić kilka ciekawostek, zapraszam.

Czym jest mróz?
Jest to taki stan pogody, w trakcie którego temperatura powietrza mierzona 2 m. nad poziomem gruntu spada poniżej 0ºC. Natomiast, kiedy ujemna temperatura zostaje odnotowana na poziomie gruntu, mówimy wtedy o przymrozku.
Występowanie
Zjawisko to pojawia się we wszystkich strefach klimatycznych Ziemi za wyjątkiem równikowej, podrównikowej oraz zwrotnikowej.( oprócz wysokich gór). Siła mrozu, oraz liczba jego dni w danym regionie uzależniona jest od szerokości geograficznej, oraz bliskości od morza czy oceanu. Wpływ na spadek temperatury mają też inne, mniejsze zbiorniki wodne, takie jak m.in: jeziora, rzeki, czy potoki, a także ukształtowanie terenu, np. góry.
Mrozy w Polsce
W naszym kraju mróz może pojawić się w zasadzie o każdej porze roku. Teraz zdarza się to rzadziej, jednak w przeszłości ujemne temperatury odnotowywane były nawet latem. Przykładowo: 30 sierpnia 1966 roku mróz zanotowano m.in w Biebrzy, gdzie zmierzono -2,8ºC. Jednak najwięcej dni mroźnych występuje u nas w okresie od listopada do marca ( najwięcej w styczniu). W opisywanym przedziale czasowym najmniej dni z ujemną temperaturą notują regiony zachodnie oraz wybrzeże, gdzie średnio pojawia się poniżej 25 dób z ujemną temperaturą. Im dalej na północny-wschód i wschód, tym takich dni jest więcej. Na Suwalszczyźnie notujemy ok 65 dni z mrozem. Najwięcej mroźnych dni pojawia się w górach.  Na Kasprowym Wierchu jest ich ok 150. Różnica pomiędzy zachodnią a wschodnią Polską wynika przede wszystkim z narastającym z zachodu na wschód kraju kontynentalizmem. O ile zachodnia Polska częściej dostaje się pod wpływ powietrza atlantyckiego, to im dalej na wschód, tym częściej daje o sobie znać powietrze kontynentalne, bądź arktyczne. Na wybrzeżu z kolei można odczuć łagodzący temperatury wpływ Bałtyku. 
Mroźne rekordy
W Polsce najniższą zmierzoną temperaturą było - 41ºC,. Wartość tą odnotowano 11 stycznie 1940 roku w Siedlcach. Jeśli chodzi o cały glob, to najzimniej jest na Antarktydzie, gdzie na stacji Wostok 21 lipca 1983 roku temperatura obniżyła się do niewiarygodnej wartości -89,2ºC. Jednak miejsce to nie jest stale zamieszkane przez człowieka. Miejscowością zaludnioną z najniższą temperaturą jest syberyjska wioska Tomtor, w której 14 stycznia 2004 roku zmierzono -72,2ºC. Nawet w Europie potrafi być bardzo zimno, gdyż rekord dla naszego kontynentu wynosi -58,1ºC, który pochodzi z 31 grudnia 1978 roku z Rosji (wtedy ZSRR).

                                                         ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY.

 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualne


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz