Dwa razy w ciągu roku mamy do czynienia z sytuacją, że na całej Ziemi następuje zrównanie długości dnia i nocy. Dzieje się tak w okolicach 21 marca, czyli początku astronomicznej wiosny, oraz w okolicach 21 września w momencie rozpoczęcia astronomicznej jesieni. W obydwu przypadkach następuje tzw. równonoc (wiosenna lub jesienna). Dzień i noc trwają wtedy po 12 godzin jeśli za początek i koniec dnia weźmiemy moment, kiedy środek tarczy słonecznej przecina horyzont. Równonoc jesienna oznacza początek astronomicznej jesieni, która rozpoczęła się dziś o godzinie 03:04, kiedy słońce weszło w znak Wagi.
Z momentem równonocy wiążę się również fakt rozpoczęcia nocy polarnej na biegunie północnym. Oznacza to, że przez następne pół roku zapanuje tam całkowita ciemność, gdyż słońce na ten czas przestanie go całkowicie oświetlać. Na biegunie południowym natomiast zaczyna się dzień polarny. Sytuacja odwróci się za pół roku, kiedy nastanie równonoc wiosenna i początek astronomicznej wiosny, która dziś zaczęła się na półkuli południowej.
Na równiku natomiast przez cały rok długość dnia i nocy jest taka sama (po ok.12 godzin). W momencie równonocy, w samo południe promienie słoneczne padają tam prostopadle do Ziemi, co oznacza, że Słońce góruje w zenicie. Mieszkańcy tamtych terenów nie widzą wtedy własnego cienia.
Jak już wspomniałem, równonoc oznacza zrównanie długości dnia i nocy. Od tego momentu noce będą się stawać coraz bardziej dłuższe niż dni. Sytuacja zacznie się odwracać w momencie przesilenia zimowego, które nastąpi 21 grudnia a w momencie równonocy wiosennej (20 marca 2023 r.) znowu nastąpi ich zrównanie, po czym dni będą już dłuższe niż noce.
W tym roku początek zarówno jesieni astronomicznej, jak i kalendarzowej zbiegł się ze sobą w czasie i nastąpił w tym samym dniu, a więc 23 września.
Na grafice widoczne jest oświetlenie Ziemi przez słońce w momencie równonocy jesiennej.
Źródło grafiki: wikipedia.org
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz