poniedziałek, 26 kwietnia 2021

ZIMNO NIE TYLKO W POLSCE; MARZNIE PRAWIE CAŁA EUROPA

 

Temperatury maksymalne zanotowane w Europie dnia 25.04.2021 r.

Tegoroczna wiosna zapisuje się bardzo chłodno nie tylko w Polsce, ale praktycznie w całej Europie. Ostatnie ciepłe zimy i następujące po nich gorące wiosny i lata sprawiły, że Europejczycy zdążyli się już do tego przyzwyczaić, i niektórzy pewnie uważali, że tak już musi być zawsze. Ten rok dobitnie pokazuje, że niekoniecznie, bowiem już zima na naszym kontynencie była nieco bardziej surowa niż w poprzednich latach. Podobnie jest teraz, kiedy kontynent często nawiedzają zimne, arktyczne masy powietrza z północy. Z tego powodu w wielu krajach Europy wiosna jest najzimniejsza od początku tego wieku, a w niektórych regionach padały nawet kwietniowe rekordy zimna. 

Koniec kwietnia to czas, kiedy przynajmniej w południowej części Europy powinny nastawać upały, a tymczasem próżno ich szukać nawet w takich krajach jak: Hiszpania, Włochy czy Grecja. W tych państwach w ostatnich dniach temperatury jedynie nieznacznie przekraczały 20°C, a w Hiszpanii nawet tej wartości nie osiągnęły. W Polsce dni z dwudziestkami na termometrach można w tym roku policzyć na palcach jednej ręki. Jedną z przyczyn nieustannych chłodów w Europie jest niezwykle stabilny ośrodek wysokiego ciśnienia, od wielu tygodni stacjonujący w północnej części Atlantyku. To on zaciąga z północy chłodne masy powietrza nad cały niemal kontynent. Żeby sytuacja się zmieniła, wyż musiałby się przesunąć nad Rosję, a na Atlantyku musiałyby powstawać niże. W ostatnich latach taki schemat baryczny miał miejsce dość często w Europie, dlatego też nie brakowało ciepłych okresów. W tym roku sytuacja się odwróciła. Gdzie zatem blisko Europy szukać upału? Okazuje się, że niezwykle gorąco jest na Bliskim Wschodzie, gdzie temperatury w ostatnich dniach dochodziły do nawet 40°C. Upał panował też w Afryce Północnej. Gdyby rozlokowanie układów barycznych było odwrotne niż teraz, ten żar opanowałby też Europę. Co prawda w Polsce absolutnie nie byłoby mowy o 40°C, ale ok. 25/30°C byłoby jak najbardziej realne. Czy jest szansa, aby to ciepło w najbliższym czasie wdarło się nad kontynent? W chłodnym powietrzu napływającym aż nad Morze Śródziemne utworzy się za kilka dni niż, który pociągnie odrobinę cieplejszego powietrza w naszą stronę, ale naprawdę gorąco zrobi się na Bałkanach, gdzie pod koniec tygodnia może być ok 30°C. Ocieplenie nie potrwa jednak długo, gdyż wspominany już antycyklon znad Północnego Atlantyku, szybko odeprze wysokie temperatury i początek maja w Europie znów będzie chłodniejszy.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz