W poprzedniej części cyklu burzowy słownik opisaliśmy zjawisko bez którego nie powstałaby żadna burza, czyli konwekcja, a dziś opiszemy jeden z efektów wspomnianego wcześniej zjawiska, mowa o superkomórce burzowej.
Superkomórka to chmura, w której występuje wirujący prąd wstępujący, tzw. mezocyklon, jest odpowiedzialna za najgroźniejsze zjawiska występujące w trakcie burzy. Może powodować ulewne opady, gradobicia, tornada, huraganowe wiatry itp. Na szczęście jest to bardzo rzadki typ burz, ponieważ do powstania superkomórki potrzebne są bardzo korzystne warunki, takie jak m.in: odpowiednia energia potencjalna dostępna konwekcyjnie (CAPE), pionowy gradient temperatury, ale przede wszystkim potrzebny jest dodatkowy czynnik, jakim są zmiany kierunku i prędkości wiatru w troposferze. Najsilniejsze burze tworzą się w rejonie zderzenia różnych mas powietrza: ciepłego i wilgotnego, i zimnego i suchego.
Burze superkomórkowe najczęściej występują w Stanach Zjednoczonych, gdzie są odpowiedzialne m.in za pojawianie się tornad. Jednak poza USA zjawiska te występują też w innych rejonach świata, m.in w Europie w tym także w Polsce.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz