czwartek, 27 maja 2021

CHARAKTERYSTYKA CYKLONÓW TROPIKALNYCH NA PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ

 

Podczas gdy u nas największym zagrożeniem podczas pory letniej są gwałtowne burze i ulewy, to w tropikalnej części półkuli północnej lato oznacza początek bardzo groźnych i niebezpiecznych zjawisk, jakimi są cyklony tropikalne. W niniejszym artykule postaram się opisać czym są te zjawiska, oraz gdzie występują.

Jak powstaje cyklon tropikalny?
Cyklony tropikalne to systemy pogodowe, które powstają nad oceanami w strefie międzyzwrotnikowej. Jest to nic innego jak układ niskiego ciśnienia, który wiruje na północnej półkuli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara a na południowej zgodnie z nimi. Charakterystyczną cechą takiego niżu jest brak frontu atmosferycznego.  Aby powstał taki cyklon musi zostać spełnionych kilka warunków. Podstawowym warunkiem jest odpowiednia temperatura oceanu, która musi wynosić co najmniej 26C, poza tym musi wystąpić konwekcja oraz odpowiednia wilgoć w atmosferze, potrzebna do wypiętrzenia się chmury burzowej, która później przybierze kształt cyklonu. Bardzo ważnym czynnikiem, są też odpowiednie uskoki wiatru. Im mniejsze, tym szansa na rozwój cyklonu jest większa. Głównym motorem napędowym tych żywiołów jest gorący ocean. Kiedy cyklon skieruje się nad chłodniejsze wody, lub wejdzie na ląd, zostaje pozbawiony energii cieplnej z akwenu morskiego i tym samym traci na sile. Zanim jednak całkowicie zaniknie, dokona olbrzymich spustoszeń.

Kiedy szaleją cyklony tropikalne?
Na półkuli północnej sezon na te zjawiska zaczyna się na początku maja u wybrzeży Azji. W połowie tego miesiąca początek sezonu przypada na wschodnim Pacyfiku, natomiast na Oceanie Atlantyckim jest to 1 czerwca. Wszędzie oficjalnie sezon kończy się 30 listopada. Są to oczywiście daty umowne, bowiem nieraz zdarza się, że zjawiska tworzą się poza wyznaczonymi ramami czasowymi. Najwięcej cyklonów powstaje w okresie jesiennym, wtedy też są one najpotężniejsze. Dzieje się tak dlatego, ponieważ oceany mają wtedy najwyższą temperaturę, gdyż zmagazynowały pokłady ciepła z całego lata.

Obszar występowania
Chociaż zjawiska te zawsze powstają nad oceanem, to nieraz zdarza się, że uderzają w ląd i powodują śmierć wielu ludzi oraz potężne zniszczenia. Najwięcej tego typu zjawisk powstaje w zachodniej części Pacyfiku, gdzie stanowią zagrożenie dla wybrzeży, m. in. Chin, Japonii, Filipin, Korei, Wietnamu. Te powstające we wschodniej części Oceanu Spokojnego dotykają m.in. Meksyk, ale pokonując setki kilometrów mogą dotrzeć nawet do Hawajów. Z kolei te, które tworzą się nad Atlantykiem stanowią zagrożenie dla Karaibów, Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Cyklony powstające nad Oceanem Indyjskim mogą zagrażać m.in. Indiom i Bangladeszowi.

Zagrożenia

Głównym zagrożeniem podczas cyklonu jest potężny wiatr, który może osiągnąć w porywach nawet ponad 300 km/h, możliwe jest nawet wystąpienie tornad. Poza wiatrem niebezpieczne są wielkie fale, które powodują zalanie i zatopienie nisko położonych obszarów. W trakcie tego zjawiska występują także gigantyczne opady deszczu, które prowadzą do powodzi. W ciągu kilku godzin potrafi spaść tyle wody, ile na polskie niziny spada w przeciągu roku. Tak więc cyklony to jedne z najbardziej niebezpiecznych i niszczycielskich sił natury jakie występują na naszej planecie.

W kolejnych wpisach będę Wam od czasu do czasu przybliżał pojęcia związane z tymi potężnymi żywiołami. Dowiecie się m.in w jaki sposób nadaje się im imiona i wiele innych ciekawostek

Fotografia przedstawia tajfun Haiyan, który nawiedził Filipiny w listopadzie 2013 roku, powodując ogromne zniszczenia i tysiące ofiar śmiertelnych.

Źródło fotografii: wikipedia.org

                                                             ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY. 

Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz