czwartek, 27 maja 2021

POŚRÓD WIELU LĘKÓW, WYSTĘPUJĄ RÓWNIEŻ I TE, KTÓRE SĄ ZWIĄZANE Z POGODĄ. PRZYJRZYJMY SIĘ KILKU Z NICH

 


Na pewno każdy z nas zna osobę, która cierpi na lęk wysokości, czy lęk przed zamkniętymi i ciasnymi pomieszczeniami, są to bowiem jedne z najczęstszych fobii występujących w społeczeństwie. Istnieją również lęki przed pająkami, wężami, czy też przed ciemnością. Wśród bardzo wielu fobii trapiących społeczeństwo, wyróżnić można również kilka, które dotyczą zjawisk pogodowych. Zwykle gwałtowne zjawiska pogodowe u większości z nas powodują pewien poziom zaniepokojenia lub obawy, jednak jest grupa ludzi, która już na samą myśl o zbliżającej się burzy lub silnej wichurze jest bliska paniki. Te osoby cierpią na różnego rodzaju fobie związane z gwałtownymi warunkami atmosferycznymi.


Do najczęstszych tego typu lęków należy strach przed burzą, czyli astrafobia lub brontofobia. Osoby z tym zaburzeniem jeszcze przed nadejściem burzy odczuwają bardzo głębokie zdenerwowanie i stres związany z obawą, że zostaną rażone piorunem. Towarzyszą temu objawy takie jak: nudności, płytki oddech, czy przyspieszona akcja serca. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do utraty przytomności, czy ataku paniki. Przyczyny brontofobii upatruje się w traumatycznych przeżyciach związanych z burzą, jakie mogły towarzyszyć tej osobie w przeszłości. Mogło to być np. bliskie uderzenie pioruna, czy znalezienie się w samym centrum silnej nawałnicy. Aby pozbyć się dolegliwości, należy po prostu oswoić się z tym zjawiskiem i pamiętać o zachowaniu środków ostrożności, aby jak najbardziej zminimalizować zagrożenie. Jeśli boimy się, że uderzy w nas piorun, to pamiętajmy, że bardzo rzadko dochodzi do porażenia piorunem człowieka, a jeśli nawet do tego dojdzie to nie musi skończyć się to śmiercią. Burza to nie jedyne zjawisko, które wywołuje u niektórych osób strach. Do częstszych fobii pogodowych należy też strach przed bardzo silnym wiatrem czyli ankraofobia. Podobnie jak w przypadku burz, również i tutaj w momencie silnej wichury u ludzi borykających się z tym lękiem pojawiają się nudności, zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca itp. W tym przypadku również przyczyna może leżeć w traumatycznych przeżyciach związanych z wichurą, jakie dana osoba doświadczyła w przeszłości. Mógł to być np. zerwany dach z domu, czy narażenie się na utratę zdrowia lub życia. Pamiętajmy, że jeśli w czasie zagrożenia będziemy zawsze stosować się do zaleceń i słuchać ostrzeżeń, to ryzyko skutków danego zagrożenia zmniejszymy do minimum.

Kolejnym przykładem opisywanych fobii jest lęk przed mgłą, czyli homichlofobia. Zjawisko mgły u większości osób również powoduje małe podenerwowanie, przez co często jest ona wykorzystywana np. wśród filmowców w horrorach, aby dodatkowo podnieść napięcie, ponieważ nigdy nie wiadomo, co wyłoni się z kołderki chmur sunącej po powierzchni ziemi. Tutaj u osób, które borykają się z tym schorzeniem występują podobne objawy, jak przy poprzednich lękach. W tym przypadku związane są one z obawą wynikającą z braku widoczności, gdyż osoby te boją się np. podróżować samochodem w trakcie, gdy występuje mgła. Może wydawać nam się to dziwne, ale istnieje również lęk przed zjawiskiem, które nie stanowi żadnego zagrożenia i niebezpieczeństwa. Mowa o eosofobii, czyli strachem przed światłem słonecznym. Osoby z tą dolegliwością prowadzą nocny tryb życia, podczas dnia z reguły śpią, a kiedy już muszą gdzieś wyjść to zakładają okulary przeciwsłoneczne lub zasłaniają oczy w inny sposób. Jak widzimy są wśród nas osoby, które panicznie boją się gwałtownej pogody, my musimy wykazać się wyrozumiałością dla nich, natomiast one muszą pamiętać, że groźna pogoda nie zawsze musi spowodować jakieś szkody, czy zagrozić ich zdrowiu, czy życiu. Są to po prostu naturalne zjawiska atmosferyczne, z którymi trzeba się oswoić, ale zawsze należy mieć do nich respekt i stosować odpowiednie środki ostrożności, tak aby czuć się jak najbardziej bezpiecznie.

                                                                        ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY. 

Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

1 komentarz: