Po dłuższej przerwie wznawiamy na blogu cykl artykułów poświęcony najważniejszym wydarzeniom na świecie. Dziś przeniesiemy się do Kanady, która w tym roku przeżywa ekstremalne wręcz skrajności pogodowe. Od potężnych upałów i pożarów, po rekordowe ulewy.
Niektórzy być może pamiętają, jak latem mówiono o rekordowym upale, który nawiedził kanadyjską prowincję Kolumbia Brytyjska. Temperatura pierwszy raz w historii pomiarów w Kanadzie, osiągnęła 50°C. Pamiętajmy, że jest to jeden z najzimniejszych krajów na świecie. Ta gigantyczna i niespotykana fala upałów wywołała ogromne, wręcz rekordowe pożary lasów i zarośli. Ogień trawił nawet całe miejscowości. Jedynym wybawieniem w tamtej sytuacji mógł być tylko ulewny deszcz, którego teraz jest zdecydowanie za dużo.
Nad regionem przechodzą gigantyczne ulewy związane ze zjawiskiem tzw. rzeki atmosferycznej. Głęboki układ niskiego ciśnienia, który szaleje nad zachodnim wybrzeżem Kanady, zaciąga bardzo ciepłe i niezwykle wilgotne powietrze z rejonu Hawajów, czyli z obszaru tropikalnego. W połączeniu z chłodnymi masami zalegającymi nad Kanadą, musiało to doprowadzić do ekstremalnych opadów deszczu. Szacuje się, że w ciągu zaledwie dwóch dni spadło ponad 300 mm wody, czyli tyle ile powinno przez jeden miesiąc.
Tak gigantyczna ulewa spowodowała, że większość rzek wystąpiło z koryt, doprowadzając do rozległych powodzi, które niszczą budynki, drogi, mosty i infrastrukturę kolejową. W wyniku ataku żywiołu do tej pory potwierdzono śmierć jednej osoby, ale wiele jest zaginionych. Setki musiało opuścić swoje domy i udać się w bezpieczne miejsce.
W kolejnych dniach nad region napłynie zimniejsze powietrze, co spowoduje, że tym razem mieszkańcy, którzy utracili swoje domy będą musieli stawić czoła śnieżycom i niskim temperaturom.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz