Wczoraj informowałem Was o potężnym wale wysokiego ciśnienia, który pod koniec tygodnia będzie się rozciągał na długości ok. 9 500 km. Dziś z kolei opowiem Wam nieco o bardzo wysokim ciśnieniu atmosferycznym, które jest z tym związane. Tak się składa, że centrum tego gigantycznego antycyklonu usadowi się nieopodal naszego kraju. Jako ciekawostkę, warto zaznaczyć, że to właśnie w naszej części świata, zapanuje w weekend najwyższe ciśnienie na całej planecie. Nigdzie indziej na Ziemi, nie będzie bowiem w tym czasie silniejszego ośrodka wyżowego.
Bardzo rzadko zdarza się, aby najsilniejsze wyże na planecie tworzyły się nad naszym krajem. Zazwyczaj dzieje się to w sercu Azji, w bardzo zimnym powietrzu. W weekend będziemy mieli do czynienia z czymś naprawdę niezwykłym, jednak sama wartość ciśnienia atmosferycznego, na pewno nie okaże się rekordowa, choć bardzo wysoka.
Na północy kraju ciśnienie atmosferyczne zredukowane do poziomu morza sięgnie ok. 1049/1050 hPa. W naszym regionie będzie to ok. 1046/1048 hPa, a więc o ok. 20 hPa więcej niż obecnie. Takie wartości są bardzo rzadkie, ale nie wygląda na to, aby miał zostać pobity rekord wysokości ciśnienia w Polsce. W powojennej historii Polski, najwyższą wartość ciśnienia zmierzono w Suwałkach 16 grudnia 1997 roku. Barometry wskazały tam wtedy ok. 1054.4 hPa. Absolutny rekord pochodzi jednak z 1907 roku, kiedy odnotowano ok. 1065 hPa. W naszym regionie najwyższe ciśnienie wyniosło ok. 1052 hPa.
Aby zobrazować, z czym mamy do czynienia, przypomnę, że za wartość normalną i najbardziej odpowiednią dla naszego organizmu uznaje się 1013 hPa. Widać więc jak na dłoni, jak bardzo ciśnienie będzie odstawać od normalnego. Osoby z nadciśnieniem i meteopaci mogą więc odczuwać różne dolegliwości typu: senność, bóle głowy i zmęczenie.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz