Podczas gdy styczeń i luty przynosiły dominację niżów docierających głównie znad Atlantyku, to wraz z nadejściem marca sytuacja uległa diametralnej zmianie. Obecnie dominują wyże i to nie byle jakie, co sprawia, że pogoda jest stabilna, ale i sucha. Tylko dziś w nocy i jutro na moment ulegnie pogorszeniu, ale będzie to tylko stan przejściowy.
Na mapach synoptycznych już widać rozbudowujący się gigantyczny wał wyżowy, który wygląda na to, że szybko nie ustąpi. Pod koniec obecnego tygodnia pas wyżowej pogody będzie rozciągał się na długości ok. 9,5 tys. km. Antycyklon (wyż) obejmie niemal całą Europę i sięgnie nawet Azji, klinem wdzierając się aż nad Mongolię. Centrum tego gigantycznego układu pogodowego znajdzie się w naszej części Europy, dlatego spodziewamy się bardzo wysokich wartości ciśnienia atmosferycznego, które w Polsce może osiągnąć ok. 1047-1051 hPa. Nawet w Ułan Bator, czyli stolicy Mongolii, które jest oddalone o tysiące kilometrów od centrum wyżu ciśnienie przekroczy 1035 hPa.
Dużo wskazuje na to, że tak silny i stabilny wał wyżowy, nie prędko ulegnie rozbiciu. Jest spora szansa, że z nielicznymi wyjątkami utrzyma się co najmniej do końca marca. Do tego czasu opadów będzie jak na lekarstwo. Jeśli chodzi o temperaturę, to ta po ociepleniu, które mamy obecnie, w drugiej połowie tygodnia zacznie spadać, ale w trzeciej dekadzie miesiąca ponownie powinno zrobić się cieplej.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz