Dziś mogliśmy na własnej skórze poczuć, czym jest o tej porze roku zwrotnikowa masa powietrza napływająca znad północnej Afryki. Czerwiec pożegnał się z nami bowiem rekordowo wysokimi temperaturami dla obecnego miesiąca. Rekord padł m.in. w Tarnowie, gdzie odnotowano 36.1°C, czyli o 0.2°C więcej, niż wynosił poprzedni maksymalny wynik ustanowiony w 2016 roku. Rekord padł również w Nowym Sączu, gdzie zmierzono 34.9°C, czyli o 0.5°C więcej, niż dotychczasowy maksymalny wynik ustanowiony w 2019 roku.
Były też jednak miejsca, gdzie choć nie padły rekordy, to było do nich bardzo blisko. Mowa tutaj np. o Krakowie-Balicach, gdzie zanotowano 34.1°C, przy rekordzie 34.2°C. Upał dotarł również w góry, co nie jest zbyt częstym zjawiskiem. W Zakopanem, gdzie słupki rtęci wskazały 30.9°C, do rekordu zabrakło zaledwie pół stopnia. Mogę się natomiast pochwalić, że w mojej miejscowości, czyli w Bukowinie Tatrzańskiej rekord został wyrównany i wyniósł 30.6°C.
Przed nami jednak apogeum obecnej fali upałów. Wszystko wskazuje na to, że jutro (piątek) będzie jeszcze cieplej, do tego stopnia, że możliwe są tym razem rekordy lipca, a kto wie, czy nie padną też te absolutne, ponieważ w rejonie Tarnowa wynoszą one ok. 37/38°C i tyle też mają tam wskazać termometry. Żar poleje się z nieba nawet na obszarach podgórskich, gdzie spodziewane są wartości rzędu 31/33°C. Szczegóły podam oczywiście w prognozie.
Pamiętajmy, że za oficjalne pomiary możemy uznać tylko te, które pochodzą z klatki meteorologicznej, gdyż są one najbardziej miarodajne. Aby wynik był prawidłowy, termometr musi być ustawiony w cieniu, na wysokości 2 metrów nad gruntem, i z dala od zabudowań, ulic itp., gdyż te nagrzane powierzchnie zakłamują wynik.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz