wtorek, 31 maja 2022

SŁÓW KILKA NA TEMAT PROGNOZ DŁUGOTERMINOWYCH; CZY WARTO IM UFAĆ?

 


Pogoda w naszym regionie świata, ulega częstym zmianom, co wiąże się z tym, że żyjemy w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego. Z tego powodu prognozowanie pogody jest tutaj nie lada wyzwaniem, gdyż aura potrafi ulec zmianie nawet kilkukrotnie w ciągu jednego dnia. Czy jednak mimo to da się przewidzieć pogodę na więcej niż kilka dni do przodu?

Prognoza pogody na następną dobę powinna mieć sprawdzalność na poziomie przynajmniej ok. 90%. Im dalszy zasięg prognozy, tym oczywiście ta sprawdzalność spada i w przypadku trzech dni do przodu wynosi ok. 75-80%, a więc jeszcze całkiem sporo. Zależne jest to jednak od sytuacji barycznej, gdyż w przypadku dużej dynamiki, nawet prognoza na 24 godziny może być obarczona sporym ryzykiem błędu. W przypadku prognoz powyżej 7 dni, sprawdzalność spada do ok. 50%. Oznacza to, że jest to prognoza na zasadzie albo będzie słońce, albo będzie deszcz. W moim przekonaniu nie ma więc sensu tworzenie takich prognoz. 

Tym bardziej jeśli chodzi i zapowiedzi na okres dwóch tygodni. Przykładem może być obecna sytuacja. Kilka dni temu wiele wskazywało na to, że początek czerwca przyniesie solidną falę upałów, o czym media do dziś szeroko się rozpisują. Tymczasem okazuje się, że owszem, zrobi się cieplej, ale nie na tyle, abyśmy mogli mówić o upale. 

Nad Europą Środkową dochodzi do styku bardzo różnych mas powietrza, w związku z czym prognozy z dnia na dzień mogą ulegać drastycznym zmianom. W mojej opinii nie należy zatem poważnie traktować żadnych zapowiedzi obejmujących okres dłuższy niż tydzień, a i nawet taka prognoza jest już obarczona sporym ryzykiem błędu. Dlatego też ja osobiście na blogu staram się unikać takich prognoz, żeby po prostu nie wprowadzać Was w błąd. Myślę, że ważniejsza jest rzetelność w przekazywaniu informacji, niż poprawianie sobie statystyk poprzez sensacyjne artykuły, które często nie mają nic wspólnego z prawdą, tym bardziej, że ludzie nierzadko czytają tylko same tytuły, a nie całość tekstu, w którym dowiadujemy się, że zamiast "piekielnego skwaru" będzie raptem 25°C.

Tak więc wszelkie prognozy długoterminowe ukazujące się w mediach mają za zadanie jedynie wywołać sensację, tym bardziej teraz, kiedy zbliżają się wakacje i większość chce wiedzieć kiedy zaplanować urlop, aby pogoda nie przeszkodziła. 

Polecam również artykuł o tymjak się tworzy prognozy pogody?

                                                                               ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORA STRONY. 

Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właściciela bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratora to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz